Sıkça Sorulan Sorular | Premium
Sıkça Sorulan Sorular | Premium

SIKÇA SORULAN SORULAR


Operasyonel kiralama sistemini kısaca açıklayabilir misiniz?

Operasyonel kiralama sisteminde malın mülkiyeti kiraya veren firmaya, tam kullanım hakkı kiracıya aittir. Kira süresi boyunca yakıt dışında, servis, bakım, onarım, kasko, MTV, lastik giderleri gibi giderlere karışmazsınız. Aylık ödeyeceğiniz kira bedelini doğrudan gider gösterip, şirketinizin ödeyeceği toplam KDV’den mahsup edebilirsiniz. Yapılacak bu işlem bilançonuzda da herhangi bir borç yaratmaz.

Kimler kiralama yapabilir?

Operasyonel kiralamayı vergi levhası olan şahıs şirketleri (doktor, avukat, eczacı, mali müşavir gibi) ve tüzel kişilikler (Limited, Anonim Şirketleri gibi) yapabileceği gibi Rent●Ease ile şahıslara da kiralama yapılabilmektedir.

Tüm modeller kiralanabilir mi?

BMW, MINI, Jaguar ve Land Rover marka otomobiller kiralanabilmektedir.

Premium hakkında bilgi verebilir misiniz?

Borusan Otomotiv Premium Kiralama ve Tic. A.Ş. bir Borusan Holding iştiraki olarak 2012 yılında faaliyetlerine başlamıştır. Türkiye'de Borusan Otomotiv'in temsil ettiği BMW, MINI, Jaguar ve Land Rover modellerinin kiralanmasına odaklanmıştır.
Premium olarak, müşterilerimize seçkin araçlarımızı ayrıcalıklı hizmet kalitesiyle kiralama imkânı sunuyor; Borusan Grubu'nun kalite standartlarını ve güvencesini Premium segmentinin heyecan veren markaları ile buluşturuyoruz. Müşterilerimizin 12 aydan 47 aya, bir adetten onlarca otomobile kadar her türlü araç kiralama ya da bir başka deyişle filo kiralama ihtiyaçlarını yüksek hizmet kalite standardı ile karşılıyoruz.

Kira bedeline hangi hizmetler dâhildir?

Kira bedeline servis, bakım, onarım, kasko, trafik sigortası, MTV, 50.000 km'de bir lastik değişimi, isteğe bağlı kış lastiği hizmeti ve ikame araç hizmeti dâhildir.

Kiralamadaki otomobiller "0"km midir?

Tüm otomobillerimiz "0 km" olarak kiralanmaktadır. Ancak az kullanılmış otomobillerimiz için de ikinci el kiralama hizmeti verilmektedir.

Otomobillerin yıllık kullanım limiti var mı?

Müşteri tercihine göre yıllık 10.000, 15.000, 20.000 km gibi limitlerle kiralama imkanı sunulmaktadır. Yıllık km limiti maksimum 40.000 km olarak uygulanmaktadır.

Kredi kartı ile ödeme yapılabilmekte midir?

Premium merkez ve şube noktalarında kredi kartı ile ödeme mümkündür. İnternet üzerinden ödeme fırsatı için tıklayınız.

Kira faturaları hangi tarihlerde düzenlenmektedir?

Aylık kira faturası ilgili ayın ilk iş günü düzenlenerek müşterimize kargo edilir. Örneğin; Haziran ayı kira faturası 01.06.2014 tarihinde düzenlenir.

Kira bedelleri müşterimiz tarafından tam olarak ne zaman ve hangi hesaba ödenmelidir?

Müşterimiz ilgili kira bedelini fatura tarihinden en geç beş gün içinde çerçeve sözleşmenin EK-2’sinde yer alan banka hesaplarına ödemelidir.

Kira bedellerinin TL olarak faturalandırılmasında hangi döviz kuru baz alınmaktadır?

Kira faturası düzenlenirken T.C . Merkez Bankası Euro döviz satış kuru baz alınarak TL olarak düzenlenir.

Kiralama ve ödemeler tam olarak ne zaman başlar?

Otomobilin resmi kirası teslim edildiği gün başlar. İlk faturası da teslimat tarihi itibariyle düzenlenir ve müşterimize gönderilir.

Kira bedeli ve ön ödeme haricinde müşterilerimiz tarafından ödenmesi gereken bir bedel var mıdır?

Ön ödeme ve belirlenen aylık kira bedelleri dışında herhangi bir ödeme bulunmamaktadır. Ancak, yakıt, trafik cezaları, köprü, otoyol geçişleri kiracıya aittir. Sözleşme şartlarına göre kiracıya ait olabilecek tutarlar da söz konusu olabilir.

Muayene işlemleri ne şekilde olmaktadır?

Aracın muayenesi müşterimiz tarafından yaptırılır ve Premium'a fatura edilir.

Müşterimiz yurt dışına çıkacaksa nasıl bir uygulama yapması gerekir?

Müşterimiz yurtdışına çıkacağı zaman en az 15 gün öncesinden talebini iletmesi ve talebinin kabul edilmesi durumunda gerekli evraklar (ek sözleşme, yurtdışı çıkış için ek sigorta vb.) tamamlanır ve müşterimize iletilir.

Trafik ve OGS cezalarında nasıl bir uygulama yapılır?

Trafik ve OGS geçiş cezaları Premium tarafından ödenir ve müşteriye (ceza makbuzlarının kopyaları ve varsa fotoğraflar eklenerek) fatura edilir.

OGS/HGS işlemleri nasıl gerçekleşmektedir?

OGS/HGS alınabilmesi için gerekli yetki yazısı müşterimize verilir. Bu yazı ile müşterimiz aracına OGS/HGS alabilir. OGS/HGS alım ve dolum ücretleri müşterimiz tarafından karşılanır. HGS yönetimi, dileyen müşterilerimiz için belirli bir ücret karşılığında yapılmaktadır.

Kaza durumunda neler oluyor?

İki taraflı bir kaza yada hasar durumunda esas olan kaza tutanağı, polis raporu veya resmi bir başka belgedir. Bu evraklar ile servise başvuru yapılabilmektedir. Tek taraflı kaza veya hasar durumunda konu belgelenemediği sürece müşterilerimizin sözleşmede yer alan 750 Euro limitli, yılda bir kez kullanabileceği beyan hakkı vardır.

MTV kim tarafından ödenmektedir?

Otomobilin Motorlu Taşıt Vergisi tarafımızca ödenir.

Trafik sigortası ve kasko işlemleri ne şekilde yapılmaktadır?

Trafik ve kasko sigortaları Premium tarafından yapılır ve yenileme zamanları geldiğinde gerekli işlemler yapılır. Yenilenen trafik poliçe dokumanı müşterilerimize gönderilir. Araçlarımız mevcut pazar şartlarında geniş bir kasko poliçesi kapsamında sigortalanır.

Kış lastiği değişim hizmeti verebiliyor muyuz?

Kışlık/mevsimlik lastik değişimi ve ücretsiz depolama hizmeti verilmektedir.

Servis süresince müşterimize alternatif bir otomobil verilmekte midir?

48 saati aşan servis işlemlerinde müşterimize kullanmakta olduğu otomobilin aynısı, bir alt veya bir üst modeli ikame araç olarak temin edilmektedir.

Bakım ve onarıma dair hangi hizmetler kapsam dahilindedir?

Araçların bakım, onarım, hasar ve lastik değişim işlemleri kapsam dahilindedir (Müşteriden kaynaklanan işlemler kapsam dışıdır.) Aracın servis ihtiyacı olduğunda 0850 252 44 44 numaralı Borusan Otomotiv Premium İletişim Merkezi arandığında servis organizasyonu yapılır. Otomobilin tüm servis süreci boyunca takibi Premium Operasyon Departmanından bir temsilci tarafından yapılır ve onarım işlemi bittiğinde müşterimiz bilgilendirilir.

Yıllık km limiti aşıldığında ne olur?

Km aşımında sözleşmemize göre km başına belirlenmiş aşım bedeli alınmaktadır. Km aşım bedelleri ise liste olarak ayrıca paylaşılmaktadır. Örneğin 36 aylığına kiralanan bir BMW 316i için yıllık 30.000 km limiti varsa, otomobilin 36 ay sonunda en fazla 90.000 km'de geri gelmesi beklenir. Ancak otomobil 100.000 km'de gelirse aradaki fark olan 10.000 km, BMW 3 Serisi’nin km aşım bedeli olan 0,1 Euro ile çarpılır ve 1000 Euro +KDV kiracıya fatura edilir.

Bakım ve onarımları ne şekilde yapılmaktadır?

Araçların bakım ve onarımları tüm Borusan Otomotiv Yetkili Servisler'inde yapılabilmektedir.

Kısa süreli kiralama yapıyor musunuz?

Uzun dönem kiralama kapsamında minimum kiralama süresi 12 aydır.

Bireysel kiralama mümkün mü?

Rent●Ease ile bireysel kiralama yapmak mümkündür. Detaylı bilgi için tıklayınız.

2.el kiralama yapıyor musunuz?

Az kullanılmış kiralık otomobillerin de kiralama hizmetini veriyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Kiralanan otomobili kimler kullanabiliyor?

Otomobili 21 yaşını doldurmuş en az 3 yıllık ehliyet sahibi olan, kiralama yapan şirketin imza yetkilisi ve ortaklarının 1. Derece yakınları ve şirketin sigortalı çalışanları kullanabilir.

Kira süresi içinde müşteri otomobilden sıkılırsa başka bir model ile değiştirebilir mi?

Evet. Müşteri kullandığı otomobilin modelini üst modeliyle değiştirmek isterse (upgrade) ve talebin kabulü halinde değişim mümkündür.

Kira süresi devam ederken müşterimiz otomobili satın alabiliyor mu?

Evet. Öncelikle mevcut sözleşmenin feshedilmesi gerekiyor. Bundan sonra da otomobilin o günkü rayiç bedeli üzerinden müşterimize satın alma teklifi sunabiliriz.

Kira süresi sonunda müşterimiz otomobili satın alabiliyor mu?

Evet. Kira süresi sonunda otomobilin o günkü rayiç bedeli üzerinden satın alma teklifimizi sunabiliriz.
SMARTIS INTERACTIVE
PREMIUM KİRALAMA İLETİŞİM MERKEZİ VE
7/24 ACİL YOL YARDIM

Premium Ekibi olarak, kiralama süresince konforunuz ve keyfiniz için çalışıyor olacağız.
Tüm ihtiyaçlarınız için 0850 252 4444 no’lu Premium İletişim Merkezi’ni arayabilirsiniz.
Acil durumlarda ise 7/24 hizmet veren 444 22 99 no’lu Yol Yardım Merkezimizden bize ulaşabilirsiniz.